eshop@albixon.cz Po-Pá: 6:30 – 15:00
Bazén a zastřešení jedna radost

Jak správně pečovat o vodu v bazénu

Bez čisté a hygienicky nezávadné vody si koupání v bazénu moc neužijete. V cestě za křišťálově čistou vodou vám budou stát spadané listí, tráva, hmyz, ale také řasy, bakterie a další mikroorganismy.

Naštěstí je dnes péče o bazén mnohem rychlejší, komfortnější i efektivnější, než tomu bylo dřív. Síťku, fólii a chlórovou chemii pomalu ale jistě nahrazují (polo)automatické bazénové vysavače, elegantní zastřešení bazénu nebo prostředky na bázi soli či kyslíku pro účinnou, a přitom zdravotně i ekologicky nezávadnou údržbu vody.

Pojďme si představit základní rady a doporučení, jak uchovat vodu v bazénu čistou.

Zastřešení bazénu pro příjemné a bezpečné koupání po celý rok

Zastřešení bazénů rozhodně doporučujeme, stojí-li váš bazén v blízkosti stromů či keřů. Počítat totiž musíte s větším množstvím napadaného listí, hmyzu a dalších vnějších nečistot, které budete pravidelně odstraňovat z hladiny i dna. (Zkrátit či odřezat větve směřující k bazénu se proto vyplatí, a to doslova.)

Zastřešení však nabízí spoustu výhod všem majitelům venkovních bazénů:

 • umožňuje koupání v dešti a za chladnějšího počasí,
 • v kombinaci s tepelným čerpadlem prodlužuje koupací sezónu od dubna do října,
 • minimalizuje vznik nečistot a bakterií, čímž šetří náklady na bazénovou chemii,
 • zamezuje pádu dětí či domácích mazlíčků a zvyšuje bezpečnost koupání,
 • dopřeje vám více soukromí,
 • díky elegantnímu provedení zkrášlí bazén a okolí.

Jednorázová investice do bazénového zastřešení se proto vyplatí i finančně. Z dnešní nabídky si navíc vyberou vlastníci klasických i atypických bazénů.

TIP: chtěli byste si užívat bazén od jara do podzimu? Čtěte, jak si prodloužit koupací sezónu!

Solární plachta je méně účinnou, i když levnější alternativou. Bazén ochrání před nečistotami pouze přes noc, kdy jej nepoužíváte. Příjemně teplou vodu uchová pouze za slunečních dnů.

Vysavač, síťka, kartáč – pomocníci, kteří vás nezradí

Bazénový vysavačListí, větvičky, tráva, ale také mouchy či vosy patří mezi pravidelné, byť nevítané návštěvníky vašeho bazénu. Pokud tyto vnější nečistoty včas neodstraníte, zrychlíte tím tvorbu bakterií, což se pochopitelně prodraží skrze vyšší náklady na chemické ošetření vody.

Bazénová síťka bezpečně odstraní nečistoty z vodní hladiny, doporučujeme ji používat minimálně 2 x týdně, v hlavní sezoně častěji. K dispozici je též hlubinná síťka pro sběr nečistot ze dna bazénu.

Kartáčem pak manuálně vyčistíte bazénové dno a stěny, i když se přitom možná dost zapotíte.

Síťku i kartáč používejte tak, že je nasadíte na teleskopickou tyč, čímž pohodlně dosáhnete až na dno.

Bazénový vysavač se postará o dokonalé, a hlavně pohodlné vyčištění všech koutů bazénu, a to prakticky bez námahy. Při výběru vysavače se zaměřte především na jeho výkon s přihlédnutím k rozměrům bazénu.

Kvalitní filtrace – základ pro čistou vodu v bazénu

Bazénovou filtraci lze připodobnit k hlavnímu orgánu, či srdci bazénu, neboť se stará o neustálou výměnu vody a její pročišťování od drobných nečistot. Bez kvalitní pískové filtrace čisté vody nedocílíte, ani kdybyste kupovali sebekvalitnější chemii.

Pískovou náplň je nutné pravidelně propírat, cca 1 x za 14 dní. Pravidelně čistit a náležitě zazimovat je pak zapotřebí celé filtrační zařízení.

A využít můžete také zeolit – ještě účinnější filtrační materiál, který zachytí více jemných nečistot než písek.

Bazénová písková filtrace

S přípravky bez chloru se zavděčíte očím, přírodě i peněžence

Ačkoli chlorové tablety stále patří mezi nejoblíbenější prostředky pro úpravu vody, stále víc Čechů dává přednost moderním, šetrnějším alternativám. Mezi důvody patří jak alergické reakce, tak i skutečnost, že chlor zvyšuje pH vody, což ve výsledku přináší více práce i financí na jeho snižování.

Mořská sůl v kombinaci s elektronickým zařízením (solonizační jednotka, „solnička“) se začala používat v Austrálii. Dnes představuje vůbec nejpopulárnější alternativu chlorové chemie. Zařízení pracuje na principu elektrolýzy, kdy se sůl ve vodě rozloží na ozon, kyslík a plynný chlor a tyto látky se pak postarají o čistotu vody.

Sůl nezpůsobuje nepříjemný zápach a bez problémů ji snáší nejen lidské tělo, ale i příroda. Údržba vody s pomocí soli se navíc vyplatí i finančně – prvotní investice se vrátí v průměru do 5 let, a to díky velmi nízké spotřebě soli ve srovnání se spotřebou chloru.

Vedle soli jsou k dostání též přípravky na bázi kyslíku, bromu nebo speciální UV lampy, které zneškodňují bakterie a mikroorganismy s pomocí ultrafialového záření.

Hodnotu pH hlídejte jako oko v hlavě

PH testerMěření a úprava hodnoty pH vody je pravidelným rituálem, jemuž se nevyhne žádný majitel bazénu. Příliš vysoké nebo nízké pH způsobují korozi kovových součástí, vyblednutí plastů, kalení vody, nebo dokonce podráždění očí.

A jaká je tedy ideální hodnota pH u bazénové vody?

Odborníci se shodují na hodnotě 7,2 až 7,6. Podle toho, zda pH vaší vody klesne nebo naopak překročí tuto hranici, aplikujte přípravky pH plus či pH minus dle pokynů.

TIP: krom regulátorů pH se neobejdete bez testerů pro stanovení hodnoty pH. S úpravou pH však začněte teprve po 8 dnech od napuštění bazénu.

Jak na řasy a zákal? Dopřejte jim šokovou terapii!

Staráte se pečlivě o chod bazénu, a přesto se v něm vytvořily řasy?

Nepanikařte – vodu není nutné ihned vyměňovat. Velmi pravděpodobně bude stačit, když aplikujete speciální přípravek pro odstraňování řas. Asi nejpoužívanější jsou tzv. vločkovače, které usazeniny zhutní v jemné vločky, jež potom snadno odstraníte vysavačem či síťkou, nebo si s nimi poradí přímo filtrace.

A protože nejlepší obrana je prevence, při zvýšené hrozbě tvorby řas použijte buď ALGICID standard, anebo proveďte tzv. šokovou terapii s pomocí chlorových tablet s vysokým obsahem aktivního chloru. (Po tomto procesu se doporučujeme v bazénu alespoň 24 hodin nekoupat.)

Na co nezapomenout při péči o bazénovou vodu
 • hodnotu pH udržujte v rozmezí od 7,2 až 7,6,
 • pískovou filtraci pravidelně kontrolujte a vyměňujte písek
 • při vytvoření zákalu či řas aplikujte flokulační přípravek
 • dno a stěny bazénu pravidelně čistěte s pomocí vysavače, síťky či kartáče
 • bazén zakrývejte plachtou nejen přes noc, ale i když jej dlouho nepoužíváte
 • pokud jste použili opalovací krém, před vstupem do bazénu se osprchujte

Související články

frame-scrollup