Vířivky nejsou určeny k plavání, protože mají poměrně malé rozměry. Obvyklý průměr vířivky je mezi 1,5 a 2 metry, a hloubku kolem 60 cm. Tyto bazény slouží především ke klidové relaxaci. Uživatel v nich převážně sedí nebo v polosedě leží, a nechává se jemně masírovat podvodními tryskami nebo perličkovou masáží.
Výhodou vířivek je poměrně malý obsah vody (1-2 m3). Rodinné vířivky jsou dodávány jako celek vcelku, včetně masážního čerpadla a dmychadla s malou úpravnou vody pro udržení její kvality a stálé teploty. Součástí dodávky vířivky bývá i kryt pro snížení odparu vody, a tím tepelných ztrát v době, kdy je mimo provoz.
Skořepina
Existují dva typy konstrukcí vířivek. Samonosná skořepina nepotřebuje vnitřní pěnovou výplň. Typická tloušťka laminátu samonosných robustních skořepin se pohybuje okolo 10 mm. Tenčí skořepiny jsou sice levnější, ale protože by neudržely váhu vody a osob ve vířivce, musí být vnitřek vířivek vypěněn. Místa, která jsou nejvíce zatížena (dno, sedáky) se podkládají dřevěnými hranoly, které se rovněž zapění. Nesamonosná konstrukce však sebou nese problémy, protože veškeré vnitřní součásti vířivky jsou nepřístupné. Pokud se něco porouchá, servisní technik se musí k vadnému dílu složitě prořezávat. Oprava je tak neúměrně drahá a časově náročná. Naopak u samonosných s prázdným vnitřkem je výhodou snadná lokalizace závady - výměna vadného dílu je otázkou chvilky.
Izolace
Izolace je základní věc, o kterou byste se měli při výběru vířivky zajímat. Najdete obrovské rozdíly v kvalitě. Špatná a nevhodná izolace má za následek až čtyřnásobnou spotřebu elektrické energie. Nákup levné vířivky se tedy časem nevyplatí (mají jen polystyrenový kryt). Termokryt je proto rovněž důležitou součástí izolace vířivky z vrchu. Je-li navíc vyztužen ocelovými pruty, nemusíte se bát jeho rozlomení nebo promáčknutí. Typická tloušťka laminátového krytu je 10 až 13 mm.
Desinfekce
Může být ozónem nebo solanizační. Máte-li rádi mírně slanou vodu (pro kůži zdravější), vyberte si desinfekci solanizační jednotkou. Ta funguje na bázi rozkladu soli pomocí elektrického proudu, který vytváří elektrolýzou ze soli chlor. Slaný roztok má však negativní vliv na kovové součásti uvnitř vířivky - šrouby a hřídele trysek. Ve slaném agresivním prostředí vydrží pouze titanové díly.
Instalace
- Je-li vířivka robustní konstrukce, můžete ji mít v podstatě kdekoliv. Levné vířivky vyžadují dobrý betonový základ.
- Chcete mít univerzální venkovní vířivku nebo ji chcete jen dovnitř? Některé venkovní vířivky jsou konstruovány i do -20 °C. Nemusíte vypouštět vodu a můžete relaxovat, i když je kolem sníh.
- Nemá smysl zabudovávat vířivku do roviny s terénem a to hned z několika důvodů. Musíte ji ochránit před zatékáním vody z okolí (např. při silném dešti). Při výměně vody ji musíte vyčerpávat (voda do kopce neteče). A to zásadní - servis vás bude stát abnormálně vysoké peníze - dovnitř (k technologickému vybavení) se totiž nikdo jednoduše nedostane. O to hůře, je-li vnitřek zaplněn pěnou. Další podstatnou negativní věcí je spodní vlhkost, která nepříznivě působí na vířivku.
Výhody
- lázeň ve vířivce Vás zbaví stresu a napětí
- uvolní zatuhlé svaly
- revitalizuje nejen tělo ale i mysl
- aromaterapie a hudba léčí Vaši duši
- hydroterapie léčí Vaše tělo
- bezproblémové umístění vířivky v exteriéru