Po–Pá 8.00–17.00 h
BAZENY.cz

Potřebujete ochránit bazén před nečistotami? Chcete zachovat vodu příjemně teplou, a to zdarma a ekologicky? Obojí a ještě více zvládne solární plachta – účinná a přitom levná pomůcka, kterou by měl vlastnit každý majitel bazénu.

Jak vlastně solární plachty fungují, jak je správně používat a které alternativy pro zakrývání bazénů jsou dnes k dispozici? Odpovědi na tyto otázky a další tipy najdete níže.

Co všechno umí solární plachta

Funkcí, které toto bazénové příslušenství plní, je hned několik:

1. Ochrana před nečistotami

Solární a další bazénové plachty mají primárně za úkol zabraňovat pádu hmyzuptačího trusupylulistí a dalších nečistot do bazénu. S plachtou tak ušetříte nejen čas a námahu při ručním sběru nečistot, ale také peníze na bazénovou chemii pro odstraňování množících se bakterií a řas.

2. Sluneční ohřev bazénu zdarma

Solární plachty jsou vybaveny bublinkami, které fungují na principu lupy – přitahují sluneční paprsky a ty pak proměňují v teplo, které ohřívá vodu v bazénu. Modrá а černá barva plachet jsou voleny záměrně, jelikož přitahují více světla, a proces ohřevu je tak rychlejší. Díky výborným izolačním vlastnostem navíc plachty výrazně snižují únik tepla během noci.

3. Ochrana před odpařováním vody

Pravidelné používání plachty snižuje množství odpařené vody. To má za následek menší ztráty vody, a tím nižší náklady, protože vodu nebudete muset tak často doplňovat.

4. Bezpečí

Existují také speciální bezpečnostní plachty, které spolehlivě zabrání pádu do vody a unesou i dospělého člověka. Nutno dodat, že klasické solární plachty toto nezvládnou, a proto nikdy nenechávejte své děti a zvířecí mazlíčky pobíhat kolem bazénu bez dozoru.

Jak správně používat solární plachtu

Pro efektivní a bezpečné používání plachty je nutné dbát několika zásad:

 • pokud neplavete, bazén ponechte zakrytý – dosáhnete tím maximálního ohřevu vody i její ochrany před napadáním nečistot,
 • oválné a kruhové plachty rozměrově vyhovují většině oblíbených typů bazénů, případně lze plachtu i upravit na míru,
 • solární plachtu pokládejte vždy bublinkami dolů,
 • novou solární plachtu nechte 2 dny položenou na hladině – plachta povolí a bude ji možné lépe tvarovat,
 • plachty plní svůj účel především během léta – pokud se toužíte koupat déle, měli byste zvážit instalaci bazénového zastřešení, čtěte níže,
 • při čištění či nepoužívání plachtu srolujte a umístěte do stínu – na přímém slunci hrozí popraskání bublinek,
 • mimo sezónu plachtu vysušte a uskladněte v místnosti, kde teplota neklesne pod bod mrazu.

TIP: čtěte, jak připravit na zimu ostatní bazénové příslušenství.

Zastřešení bazénů prodlouží koupací sezónu

Účinnost solárních plachet pochopitelně klesá a stoupá v závislosti na počasí. A zatímco v horkém létě může sloužit na jedničku, s příchodem podzimu ji využijete spíše k zakrytí bazénu.

Zastřešení bazénu se proto stalo populární alternativou k plachtám, neboť dokáže udržet vodu příjemně teplou od jara do podzimu, zvláště když zastřešení zkombinujete s tepelným čerpadlem. Odpadá navíc starost s každodenním zakrýváním bazénu plachtou a zastřešení zkrášlí bazénový komplex i celou vaši zahradu.

Cena zastřešení sice několikanásobně převyšuje cenu plachty, ale z dlouhodobého hlediska se díky úspoře bazénové chemie a požitku z koupání přesto vyplatí, a to především majitelům středních a větších bazénů.

TIP: čtěte více o tom, jak si prodloužit koupací sezónu.

Kvalitní bazénové plachty a zastřešení za výhodné ceny pořídíte na bazeny.cz – největším českém e-shopu s bazény a bazénovým příslušenstvím.

Jak vybrat ten správný bazén?

Jak vybrat ten správný bazén?

Podívejte se na hlavní rozdíly mezi skimmerovým a přelivovým bazénem a zjistěte, jaké jsou přednosti našeho revolučního materiálu ALBISTONE®.

 • Autorizovaný e-shop
 • Výhodné akce
 • Většina produktů skladem
 • Rychlé doručení
 • Platba kartou
 • Více než 30 let zkušeností