Po–Pá 8.00–15.00 h
BAZENY.cz

Hodnota pH je faktor, s jehož pomocí posuzujeme kvalitu vodu v bazénu. Že s touto hodnotou něco není v pořádku, často prozradí výskyt řas, nazelenalá voda, nepříjemný zápach nebo svědící pokožka. Důvodem obvykle bývá příliš zásaditá, nebo naopak příliš kyselá voda.

V tomto příspěvku si proto vysvětlíme, jak správně hodnotu pH a chloru měřit.

Proč a jak často měříme pH vody?

Optimální hodnota pH se pohybuje v rozmezí 6,8 až 7,4. Jestliže je pH vody příliš nízké, nebo naopak vysoké, znepříjemňuje to koupání, ohrožuje lidské zdraví a poškozuje konstrukci bazénu.

Nízké pH znamená, že je voda kyselá, a to vlivem tzv. vázaného chloru. Výsledek už známe – typický nelibý zápach, výskyt řas, podráždění pokožky a očí nebo koroze kovových součástí bazénu.

Vysoké pH prozrazuje tzv. zásaditou vodu, jež ztrácí dezinfekční účinky, čímž dráždí pokožku a oči, přičemž rovněž dochází k zakalení vody. I zde navíc hrozí poškození technického zařízení bazénu.

Obecně doporučujeme měřit pH alespoň 2 x týdně. Za horkého počasí nebo při výskytu nečistot pak 1 x denně.

Co budete k měření potřebovat?

Testery bazénové vody pro měření pH a chloru jsou dostupné v podobě testovacích tablet nebo kapičkového testeru či papírků.
Kapičkové testery sice vyjdou levněji, měření je však ne tak přesné. Přesnější a trvanlivější –Tabletové testery pro měření pH a chloru se oprávněně těší větší oblibě, byť vyjdou o něco dráž – cca 250 až 300 Kč/balení. 

Postup pro měření pH a CI :

A) Testovací tablety

1. do nádobky naberte vodu z bazénu, a to cca 30 cm od okraje bazénu a 30 cm pod hladinou (optimálně brzy ráno nebo pozdě večer)
2. přidejte tabletu na měření pH
3. nasaďte poklop na nádobku a několikrát ji protřepejte
4. zkontrolujte výsledné hodnoty

B) Kapičkový tester

Kapičky testeru Vám vydrží dlouhou dobu při vhodném skladování na chladném a temném místě avšak doporučujme vždy na začátku sezóny si pořídit nové kapičky pro kvalitní měření.

1. nejprve nádobku testeru důkladně vypláchněte vlažnou vodou
2. naplňte ji až po rysku testovanou vodou z bazénu
3. pro test chloru přidejte 4 kapky přípravku z nádobky se žlutým víčkem
4. pro test kyselosti/zásaditosti (pH) přidejte 4 kapky přípravku z nádobky s červeným víčkem
5. uzavřete nádobku s pomocí zátky a protřepejte ji
6. porovnejte zbarvení vody se stupnicí hodnot Cl a pH vedle nádobky

C) Testovací pásky

Testovací papírky na měření pH vody fungují tak, že  namočíte papírek do vody, vyčkáte 1 minutu a porovnáte výsledky dle přiložené stupnice. Jedná se o nejjednodušší, nejlevnější, ovšem o něco méně spolehlivou metodu.

 
 
 
 
 
 
 
 
Jak vybrat ten správný bazén?

Jak vybrat ten správný bazén?

Podívejte se na hlavní rozdíly mezi skimmerovým a přelivovým bazénem a zjistěte, jaké jsou přednosti našeho revolučního materiálu ALBISTONE®.

  • Autorizovaný e-shop
  • Výhodné akce
  • Většina produktů skladem
  • Rychlé doručení
  • Platba kartou
  • Více než 30 let zkušeností