Po–Pá 8.00–17.00 h
BAZENY.cz

Odvlhčování bazénů je důležité nejen z hlediska komfortu, ale především kvůli ochraně stavební konstrukce a snížení energetické náročnosti provozu bazénu. Odpařováním vodní páry z vodní hladiny dochází u vnitřních bazénů při běžných teplotách vody od 24°C a okolního vzduchu od 26°C k nasycení vzduchu vodními parami v blízkosti vodní plochy bazénu. V případě, že teplota povrchů je nižší než teplota rosného bodu, vzdušná vlhkost se sráží na chladnějších plochách, vodní pára kondenzuje na obvodových venkovních zdech a na oknech, zvláště v zimním období, kdy jsou konstrukce stavby a prosklené plochy zvenku ochlazovány. Kromě toho nepříjemně páchne a rovněž zarosená okna nepůsobí dobře. Proto je třeba zajistit v bazénových místnostech snížení odparu umístěním odvlhčovačů, případně zajistit ofukování skel a zakrývat bazén v době, kdy se nepoužívá.

Pro větrání v zimním období je důležitým faktorem provozních nákladů zpětné získávání tepla. Velmi účinné jsou systémy řízeného větrání pomocí rekuperační jednotky. Problematika větrání krytých bazénů je velmi složitá a je popsána v odborné literatuře.

Odpar z vodní hladiny je závislý na teplotě vody v bazénu, na teplotě vzduchu v bazénovém prostoru, na rychlosti proudění vzduchu nad hladinou, případně na možnostech zakrytí vodní hladiny krycími plachtami. Doporučený poměr teploty vody v bazénu a vzduchu v bazénové hale je:

  • Teplota vody: 26 – 28°C
  • Teplota vzduchu: 29 – 32°C

Nutné je dodržet tento poměr, protože pokud se zvýší teplota vody, odpar neúměrně narůstá a těžko se odvlhčuje.

Běžně se odvod vlhkosti zajišťuje přívodem čerstvého vzduchu do bazénového prostoru.

  • V letním období se teploty pohybují od 25 do 30°C, takže není potřeba vzduch ochlazovat.
  • V zimním období jsou venkovní teploty často pod bodem mrazu, je nutné přiváděný čerstvý vzduch ohřívat.

Provozní náklady jsou pak u klasického způsobu větrání vysoké a je vhodné pro úsporu energie instalovat moderní odvlhčovací zařízení vybavená rekuperací tepla, která umožní využít až 60% tepla vyfukovaného vzduchu. Způsobů, jak může větrací zařízení pracovat, je několik. – jen s čerstvým vzduchem, jen s cirkulačním vzduchem nebo nejlépe v kombinaci obou směšováním v nastaveném poměru.

Více užitečných informací se dozvíte v našem bazénovém seriálu.

Jak vybrat ten správný bazén?

Jak vybrat ten správný bazén?

Podívejte se na hlavní rozdíly mezi skimmerovým a přelivovým bazénem a zjistěte, jaké jsou přednosti našeho revolučního materiálu ALBISTONE®.

  • Autorizovaný e-shop
  • Výhodné akce
  • Většina produktů skladem
  • Rychlé doručení
  • Platba kartou
  • Více než 30 let zkušeností