Chlorování vody v bazénu je nejrozšířenějším způsobem její desinfekce i oxidačního odbourávání organických látek. Jedná se totiž o způsob s dlouholetou tradicí, který je snadno aplikovatelný, účinný a v důsledku svého rozšíření také poměrně levný.
V rodinných bazénech se k desinfekci používá převážně chemie, kde na prvním místě jsou chlorové prostředky. Nejčastěji využívaným je tzv. organický chlor, který je dodáván v podobě rychlo nebo pomalu rozpustných tablet. Výhodou chloru v této podobě je jednoduchá a bezpečná manipulace, nevýhodou je pravidelná investice a nemožnost regulovat rozpuštěné množství ve vodě. Nejstarší metodou zajištění hygieny bazénové vody je použití roztoku CHLORNANU SODNÉHO (NaClO), u kterého můžete koncentraci regulovat. Při dávkování chlornanu sodného se však zvyšuje pH bazénové vody, proto musíte počítat s pravidelným snížení pH. Roztok chlornanu sodného se nesmí míchat s jinými roztoky než s vodou. Dávkovací čerpadla jsou tak vhodnou možností pro dávkování roztoku, umožňují regulovat desinfekčního činidla a zároveň automaticky hlídat hodnotu pH a obsah desinfekčního prostředku.
Existují i úpravy vody, pomocí tzv. salinátorů, které prostřednictvím elektrolýzy ze soli (NaCl) vytváří z chlór. Princip této metody je založen na rozkladu chloridu sodného elektrickým proudem, díky čemuž se chlorid sodný rozkládá na plynný chlor.
Další možností je desinfekce ozonem (nebo jeho kombinace s UV zářením), takzvaná ionizace, která je vysoce efektivním řešením. Ozon se totiž řadí mezi nejsilnější dezinfekční a oxidační činidla.
Upřednostnění vždy závisí na vás a vašich možnostech a požadavcích. Výběr je opravdu rozmanitý tak čemu dáte spíše přednost chlórové či bezchlórové úpravě vody?