Hlavní výhodou vnitřního bazénu je možnost využívání kdykoliv - 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a hlavně 12 měsíců v roce, bez ohledu na to, zda venkovní teplota klesla hluboko pod nulu, padá sníh nebo prší. Ve vnitřním bazénu není problémem udržet konstantní teplotu vody a také se snadněji udržuje její čistota. Tím také samozřejmě klesají náklady na chemické prostředky nutné na její úpravu. Bazénová místnost poskytuje zároveň prostor pro umístění dalších zařízení jako je sauna, vířivka nebo různé kondiční a posilovací stroje, čímž může být vytvořen komplexní wellness a relaxační prostor přímo ve Vašem domě.
Pro vnitřní bazény jsou nejvhodnější polozapuštěné nebo zapuštěné vany. Bazénová hala musí kromě osvěžující vodní náruče nabídnout dostatek prostoru pro bezpečný pohyb osob, možnost posezení a nezbytnou hygienu. Důležitý je přísun přirozeného světla, regulovatelné umělé osvětlení, zastínění apod. Samostatný prostor si žádá srdce bazénu, „strojovna" s filtračním zařízením. Ze stavebního hlediska je ovšem nejdůležitější konstrukce bazénového tělesa. Nabízí se betonová varianta z armovaného vodostavebního betonu, k jejíž finální úpravě se používá fólie z měkčeného PVC se skelnou výztuží, vkládaná, navařovaná nebo lepená na vrstvu tepelné izolace, případně i hydroizolace. Variantou jsou keramické obklady.
Hlavní a nejčastěji zvažovanou nevýhodou vnitřních bazénů je vyšší prvotní investice z důvodu stavebních a technologických nároků na kvalitu a přesnost provedení. Spočteme-li ale využití bazénu po dobu jeho životnosti a vezmeme-li v úvahu nákladnější provoz venkovních bazénů, vyjde nám koupání ve vnitřním bazénu o poznání levněji. Jedinou nevýhodou vnitřního bazénu je nemožnost koupání pod širým nebem.
Tuto nevýhodu můžeme omezit například velkými posuvnými okny, které můžeme za pěkného počasí doširoka otevřít. Také dostatečně vysokým stropem bazénové místnosti můžeme omezit pocit uzavřenosti a zároveň tím zlepšíme cirkulaci vzduchu nutnou pro kvalitní odvlhčení. Prostory je však potřeba řešit tak, aby byly splněny nejen architektonické požadavky, ale aby také nároky na spotřebu energií byly minimalizovány.
Vnitřní bazény jsou však nejen investičně, ale i provozně náročnější. Voda v bazénu by měla mít 28-29°C, teplota vzduchu by měla být alespoň o 1°C vyšší. Důležitou součástí stavby bazénové haly je tedy její technické a technologické vybavení. Tyto prostory je třeba vytápět a opatřit vzduchotechnikou, zejména zařízením na odvlhčování, instalací parotěsných vrstev, vhodné tepelné izolace apod.
Při výběru bazénu je třeba posoudit zvolený typ z více hledisek, a to nejen podle materiálu, ale i z hlediska praktičnosti a možnosti údržby. Současně s návrhem bazénu je třeba řešit zařízení pro osobní hygienu – sprchu, WC a technické zázemí bazénu.
Více informací o bazénech ve videu v našem bazénovém seriálu.