Po–Pá 8.00–16.00 h
BAZENY.cz

Jaké máme druhy chlóru a jaký mají význam pro Vaši vodu v bazénu ?

Máme 3 typy chloru, které vyhodnocujete v bazénové vodě. Účinnost chlóru silně závisí na správné hodnotě pH a proto je nutné nejprve zkontrolovat hodnotu pH než budete měřit hodnotu chloru.
 
  • Volný chor
  • Vázaný chlor
  • Celkový chor


Volný chlor (aktivní chlor)

Jedná se o (aktivní) chlor, který je ve vodě prospěšný kvůli jeho desinfekčním účinkům. Pro dostatečnou účinnost chlóru (desinfekci vody), je  potřeba ho v bazénové vodě udržovat v hodnotě doporučené hodnotě 0,6 - 1 mg/l.  V domácích bazénech je doporučena hodnota 1,0 - 1,5 mg/l při teplotě vody do 28 °C, při teplotě nad 32 °C je přípustné až 3 mg/l

K dlouhodobému a účinnému řešení, jak tento chlór v bazénové vodě získat a udržet, může být prospěšná solnička (→přejít do sekce solničky) , která ze soli tento chlór vytváří. Jako další účinný produkt poslouží chlórové tablety, které se postupně rozpouští do vody, nebo dávkování v tekuté podobě, nejčastěji v roztoku chlornanu sodného STABIL 10l.
 
 
 

Množství chlóru ve vodě je nutné pravidelně kontrolovat, ať je dodáván do bazénové vody přístrojem (solničkou), tabletami nebo v tekuté formě. Množství chlóru je nezbytné pravidelně měřit a kontrolovat. Měří se metodou DPD1. Solničky a automatické dávkovací stanice měří pomocí sondy, u ostatních řešení je potřeba použití ručního testeru . Pravidelné používání testeru se doporučuje i v použití s automatikou pro kontrolu případné poruchy. S organickými nečistotami jako je např. pot, moč, reaguje za vzniku vázaného chloru, a tím se následně snižuje jeho desinfekční účinek. Ve vyšší teplotách ztrácí účinnost. 

 
 
Vázaný chlor

Vázaný chlór vzniká především reakcí organický nečistot s volným chlórem. Ve vodě přetrvává dlouho. Jeho dezinfekční účinek je velice nízký. Způsobuje silný chlórový zápach, podráždění kůže, očí a sliznic. Proto je jeho přítomnost ve vodě nežádoucí. Ve veřejných bazénech dle vyhlášky nesmí hodnota vázaného chlóru přesáhnout hranici 0,3 mg/l.

Nejčastěji cítíte-li silný chlorový zápach, zpravidla to indikuje vysokou hladinu vázaného chlóru v bazénové vodě. Pokud se v takové vodě budete přesto koupat, pocítíte podráždění očí, pokožky a sliznic. Bezpečně pak hodnotu vázaného chlóru zjistíte měřením pomocí testování kombinacemi metod DPD3 a DPD1.

Způsobuje dráždění očí, sliznic a pokožky, tento chlór je proto v bazénové vodě nežádoucí.

Nejjednodušší, ale také nejnákladnější metodou je ředění. Zkrátka část vodu vypustíme a napustíme novou bez vázaného chlóru. Druhou variantou, i když, to zní jako paradox, tak je potřeba bazén předávkovat chlorem do bodu zlomu, tzn. dosáhnout výsledné koncentrace volného chlóru 10x vyšší, než je koncentrace chlóru vázaného. K docílení tohoto stavu je možné použít chlórový granulát (chlor šok) , který rozpustíte ve vodě mimo bazén (v kyblíku), a následně rozlijete podél obvodu bazénu. Filtrace má být v tuto chvíli zapnutá, celý objem bazénu má být 2x přefiltrován. Potřebný čas tak závisí na objemu bazénu a výkonu čerpadla. Dlouhodobě pro snížení koncentrace vázaného chlóru, doporučuji používat zařízení pracující na principu hydrolýzy, která vázaný chlór průběžně rozkládá. Účinek hydrolýzy je navíc možné zesílit přidáním UV lampy.


Celkový chlor

Jedná se o součet koncentrací volného a vázaného chóru. Tato hodnota ve výsledku není zásadně důležitá. Používá se zpravidla pouze jako pomocná pro výpočet vázaného chlóru.

Jak vybrat ten správný bazén?

Jak vybrat ten správný bazén?

Podívejte se na hlavní rozdíly mezi skimmerovým a přelivovým bazénem a zjistěte, jaké jsou přednosti našeho revolučního materiálu ALBISTONE®.

  • Autorizovaný e-shop
  • Výhodné akce
  • Většina produktů skladem
  • Rychlé doručení
  • Platba kartou
  • Více než 30 let zkušeností