Po–Pá 8.00–15.00 h
BAZENY.cz

Jaké máme druhy chloru a jaký mají význam pro vaši vodu v bazénu ?

Máme 3 typy chloru, které vyhodnocujete v bazénové vodě. Účinnost chloru silně závisí na správné hodnotě pH, a proto je nutné nejprve zkontrolovat hodnotu pH, než budete měřit hodnotu chloru.
 
  • Volný chlor
  • Vázaný chlor
  • Celkový chor


Volný chlor (aktivní chlor)

Jedná se o (aktivní) chlor, který je ve vodě prospěšný kvůli jeho desinfekčním účinkům. Pro dostatečnou účinnost chloru (dezinfekci vody) je potřeba ho v bazénové vodě udržovat v doporučené hodnotě 0,6 - 1 mg/l. V domácích bazénech je doporučena hodnota 0,3 - 1,5 mg/l při teplotě vody do 28 °C.

K dlouhodobému a účinnému řešení, jak tento chlor v bazénové vodě získat a udržet, může být prospěšná solnička (→přejít do sekce solničky) , která ze soli tento chlor vytváří. Jako další účinný produkt poslouží chlorové tablety, které se postupně rozpouští do vody, nebo dávkování v tekuté podobě, nejčastěji v roztoku chlornanu sodného STABIL 10l.
 
 
 
 
 

Množství chloru ve vodě je nutné pravidelně kontrolovat, ať je dodáván do bazénové vody přístrojem (solničkou), tabletami nebo v tekuté formě. Množství chloru je nezbytné pravidelně měřit a kontrolovat. Měří se metodou DPD1. Solničky a automatické dávkovací stanice měří pomocí sondy, u ostatních řešení je potřeba použití ručního testeru . Pravidelné používání testeru se doporučuje i v použití s automatikou pro kontrolu případné poruchy. S organickými nečistotami, jako je např. pot, moč, reaguje za vzniku vázaného chloru, a tím se následně snižuje jeho dezinfekční účinek. Ve vyšších teplotách ztrácí účinnost. 

 




Vázaný chlor

Vázaný chlor vzniká především reakcí organických nečistot s volným chlorem. Ve vodě přetrvává dlouho. Jeho dezinfekční účinek je velice nízký. Způsobuje silný chlorový zápach, podráždění kůže, očí a sliznic. Proto je jeho přítomnost ve vodě nežádoucí. Ve veřejných bazénech dle vyhlášky nesmí hodnota vázaného chloru přesáhnout hranici 0,3 mg/l.

Nejčastěji cítíte-li silný chlorový zápach, zpravidla to indikuje vysokou hladinu vázaného chlóru v bazénové vodě. Pokud se v takové vodě budete přesto koupat, pocítíte podráždění očí, pokožky a sliznic. Bezpečně pak hodnotu vázaného chlóru zjistíte měřením pomocí testování kombinacemi metod DPD3 a DPD1.

Způsobuje dráždění očí, sliznic a pokožky, tento chlor je proto v bazénové vodě nežádoucí.

Nejjednodušší, ale také nejnákladnější metodou je ředění. Zkrátka část vody vypustíme a napustíme novou bez vázaného chloru. Druhou variantou, i když to zní jako paradox, tak je potřeba bazén předávkovat chlorem do bodu zlomu, tzn. dosáhnout výsledné koncentrace volného chloru 10x vyšší, než je koncentrace chloru vázaného. K docílení tohoto stavu je možné použít chlórový granulát (chlor šok) , který rozpustíte ve vodě mimo bazén (v kyblíku), a následně rozlijete podél obvodu bazénu. Filtrace má být v tuto chvíli zapnutá, celý objem bazénu má být 2x přefiltrován. Potřebný čas tak závisí na objemu bazénu a výkonu čerpadla. Dlouhodobě pro snížení koncentrace vázaného chloru, doporučujeme používat zařízení pracující na principu hydrolýzy, která vázaný chlor průběžně rozkládá. Účinek hydrolýzy je navíc možné zesílit přidáním UV lampy.


Celkový chlor

Jedná se o součet koncentrací volného a vázaného chloru. Tato hodnota ve výsledku není zásadně důležitá. Používá se zpravidla pouze jako pomocná pro výpočet vázaného chloru.

Jak vybrat ten správný bazén?

Jak vybrat ten správný bazén?

Podívejte se na hlavní rozdíly mezi skimmerovým a přelivovým bazénem a zjistěte, jaké jsou přednosti našeho revolučního materiálu ALBISTONE®.

  • Autorizovaný e-shop
  • Výhodné akce
  • Většina produktů skladem
  • Rychlé doručení
  • Platba kartou
  • Více než 30 let zkušeností