Každého majitele venkovního bazénu čeká na podzim jeden důležitý úkol – zazimovat bazén. Ale jak má vlastně správná příprava bazénu na zimu proběhnout? Práce se můžete chopit buďto sami, anebo ji svěřte našim technikům, kteří se o zazimování bazénu postarají komplexně, od A do Z. Pro ty, kdo volí první variantu, jsme připravili tento základní průvodce pro zazimování venkovního bazénu.
Kdy zazimovat bazén?
S přípravou bazénu na zimu začněte, jakmile teplota vody klesne pod 10 °C a průměrná teplota vzduchu pod 12 °C. Pokud se do práce pustíte dříve, budete mít na jaře mnohem víc práce s odstraňováním bakterií. Po ukončení koupací sezóny, resp. v době, kdy teplota vody klesne pod 20 °C, doporučujeme provoz čerpadla snížit o 2 třetiny původního výkonu.
První kroky k zazimování bazénů
Ještě před samotnou úpravou vody proveďte následující:
- Odstraňte a uskladněte schůdky do bazénu, bazénové hračky a další předměty,
- vyčistěte hladinu, dno i stěny bazénu s pomocí síťky, teleskopické tyče a bazénového vysavače,
- propláchněte bazénovou filtraci – využijte funkci „proplach“, a jakmile bude vypouštěná voda čistá, znamená to, že je filtrační písek již dostatečně pročištěn.
Upravte hodnotu pH, snižte hladinu vody
7,2 až 7,6 – takovou hodnotu by mělo vykazovat pH bazénové vody před zazimováním. Pro měření pH použijte kapičkový tester, hodnotu případně upravte profesionálními přípravky pro snížení/zvýšení pH. Optimální množství chloru by nemělo překročit hodnotu 0,3 mg/l. Hladinu vody v bazénu je nutné snížit tak, aby sahala cca 10–20 cm pod úroveň veškeré nainstalované technologie, jako jsou trysky, skimmer, protiproud apod. Silně znečištěná místa nad hladinou i pod ní pečlivě vyčistěte houbičkou.
TIP: S bazénovým zastřešením prakticky odpadají starosti se zazimováním bazénu a celková péče o váš bazén bude mnohem snazší.Nezapomeňte zazimovat skimmer, protiproud a další bazénové příslušenství

Demontovat a uskladnit je v této fázi nutné následující techniku:
- bazénové osvětlení a bulvu vratné trysky,
- filtrační nádobu – povolte menší šroub ve spodní části vypouštěcí nádoby. šesti-cestný ventil pak upravte do pozice ZIMA, případně mezi ODPAD a ZAVŘENO.
- protiproud – nejprve vyšroubujte vypouštěcí šroub a poté odpojte šroubení ze strany čerpadla.
Veškeré bazénové příslušenství uskladněte na suchém místě dobře chráněném před mrazem.
TIP: Abyste se ujistili, že v technologiích nezůstala voda, otevřete všechny uzavírací ventily (sání, výtlak) a případnou vodu vysajte s pomocí bazénového vysavače či stlačeného vzduchu.
Ochraňte bazén před ledem i bakteriemi
Moderní bazény jsou navrženy tak, aby ani úplné zamrznutí vody nemělo za následek poškození jejich konstrukce. Přesto doporučujeme použít tzv. dilatační plováky, které rozložíte do úhlopříčky po celé délce bazénu, čímž vytvoříte řetěz, jenž zabrání zamrznutí celé vodní plochy, a tím poškození bazénu (pro bazén o rozměrech 3 x 6 m postačí 12 kusů plováků). Na závěr nezapomeňte aplikovat preventivní zazimovací roztok, který ochrání vodu před bakteriemi, řasami a zákalem. Při použití se řiďte pokyny uvedenými na přípravku.
