Po–Pá 8.00–17.00 h
BAZENY.cz

Rozhodujete se mezi bazénem a koupacím jezírkem a nevíte, co si zvolit? Přinášíme vám porovnání obou těchto zahradních alternativ. Hezky jasně, stručně a s těmi hlavními výhodami a nástrahami.

Bazény: Pestrá škála variant

Dnes má bazén na zahradě nejeden majitel baráčku. Důvodem je rozmanitá nabídka poskytující nespočet řešení.

  • Nadzemní bazény, oblíbené zejména na chatách a chalupách, v sobě kloubí komfort s jednoduchostí a nabízí rychlé koupání za líbivou cenu.
  • Oblíbené zapuštěné skimmerové bazény (čištěné přes skimmer) se pyšní elegancí a vkusným designem.
  • Naopak nadčasové přelivové bazény poskytují bezpečné koupání bez vln a bývají chloubou celé zahrady.

​Výhody a nevýhody bazénů

Hlavní výhodou je možnost zastřešení bazénu a (v případě nadzemní varianty) i rychlá instalace. Stačí vybrat vhodné místo, připravit půdu (často se obejde bez kopání) a můžete stavět. Někomu také vyhovuje chemická úprava vody - má jistotu, že jsou veškeré řasy a bakterie odstraněny.

Chemizaci však může někdo vnímat i jako velké mínus. Chlorovaná a chemicky ošetřená voda není přirozená pro pokožku, zvířata ani rostliny. Někteří jedinci mohou být dokonce na takto upravenou vodu citliví - zarudlé oči, vyrážky apod. S úpravou vody se pojí také údržba. Bazény je potřeba v sezóně pravidelně filtrovat a čistit. Na zimu se musí poté celý bazén zazimovat a na jaře odzimovat (připravit na nastávající léto).

Koupací jezírka: Přírodní koupání s rostlinami

Jak už nadpis napovídá, koupací jezírka jsou vhodná pro všechny milovníky přírody. Svým vzhledem zapadají do zahradní scenérie a vytvářejí příjemnou atmosféru. Bývají většinou připravována na míru konkrétní zahradě. Dokonale tak splývají s okolím a působí velmi přirozeně.

Čištění vody v zahradním koupacím jezírku probíhá převážně biologicky a jen doplňkově se používají chemické metody. Co to znamená biologicky? Uvnitř i okolo jsou jezírka osazena vhodnými rostlinami. Ty neslouží jen jako vkusná dekorace, ale zároveň čistí vodu. Vzniká tak originální, uměle vytvořený biotop a jezírko si žije téměř vlastním životem.

Mnoho lidí se domnívá, že když si postaví přírodní koupací jezírko, nebude potřeba žádný zásah člověka. Musíme vás zklamat, tak to bohužel ještě nefunguje. Samočisticí koupací jezírko, které by se samo čistilo a udržovalo v perfektním stavu, neexistuje. Vzhledem k přírodním procesům, které v jezírku probíhají, se bude voda přirozeně zanášet (k tomu dochází i normálně v přírodě) a bude se měnit její pH a složení. Musíte brát také v potaz, že jde o uměle vytvořené prostředí. Obvykle proto samotné rostliny k pročištění vody nestačí a používají se navíc speciální filtrační jednotky se skimmerem. Avšak pozor, do biotopového koupacího jezírka nesmíte použít bazénovou filtraci ani bazénovou chemii!

Koupací jezírko

Výhody jezírek

Ačkoliv se jedná o umělé vytvořené jezírko, stále má blíže k přírodě než tradiční bazén. Voda v něm je šetrná a vhodná i pro citlivější jedince a alergiky. Díky minimální chemizaci navíc můžete do jezírka umístit i živé ryby (k oblíbeným patří například japonští kapři koi).

K mínusům lze zařadit náročnější stavbu koupacího jezírka svépomocí. Místo musí být důkladně vybráno, stejně tak i rostliny, ryby, rozměr jezírka, možnosti čištění apod. Proto doporučujeme volit koupací jezírka na klíč. Odborníci se o vše postarají a vybudují vám na zahradě příjemnou oázu s jedinečnou atmosférou.

Jak vybrat ten správný bazén?

Jak vybrat ten správný bazén?

Podívejte se na hlavní rozdíly mezi skimmerovým a přelivovým bazénem a zjistěte, jaké jsou přednosti našeho revolučního materiálu ALBISTONE®.

  • Autorizovaný e-shop
  • Výhodné akce
  • Většina produktů skladem
  • Rychlé doručení
  • Platba kartou
  • Více než 30 let zkušeností