Po–Pá 8.00–17.00 h
BAZENY.cz

Na podobném principu jako tepelné čerpadlo pracuje například chladnička. V ní se přečerpává energie chlazených potravin na teplo, které se odvětrává radiátorem na zadní straně chladničky. Přečerpává tedy nízkou teplotu uvnitř chladničky na teplotu vyšší, než je teplota v místnosti.

S tepelným čerpadlem je to stejné – může odebrat teplo například vodě o teplotě 8°C a a zvednout její teplotu až na 50°C. Aby se však zvýšil teplotní potenciál, je nutné dodat určitou energii kompresoru, který stlačuje pracovní látku.

Princip funkce tepelného čerpadla je tedy jednoduchý. Stlačené kapalné teplonosné médium se rozpíná v expanzivním ventilu a ve výparníku mění své skupenství na plyn (páru). Díky tomu se ochladí na nízkou teplotu a přejímá teplo ze svého okolí (z vody, země, nebo vzduchu) a ohřívá se.

Plynné teplonosné médium je nasáváno a stlačováno kompresorem. Stlačení plynu a dodáním práce kompresoru dojde ke zvýšení teploty plynu. V kondenzátoru zkapalní a zvýší teplotu kondenzátoru obvykle na 55°C. Kondenzátor je konstruován jako výměník, ve kterém je získaná energie předávána do vody okruhu vytápění. Tento cyklus se opakuje.

 

TIP: Potřebujete tepelné čerpadlo do bazénu? Potom využijte naší nabídky tepelných čerpadel pro bazény.

 

Jak funguje tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo si bere teplo na jedné straně systému, zvyšuje teplotu teplonosné látky v soustavě a předává jej do bazénové vody – jinak řečeno, odebírá energii o nízké teplotě z okolního vzduchu, půdy nebo vody, pomocí kompresoru tuto energii přečerpává na vyšší teplotní hladinu a předává ji pro potřeby vytápění bazénové vody. Tepelné čerpadlo je spouštěno na základě teploty vody v bazénu nebo pomocí automatiky bazénové technologie.

Efektivitu pracovního cyklu tepelného čerpadla vyjadřuje topný faktor (poměr elektrického příkonu kompresoru a tepelného výkonu, který z tepelného čerpadla získáme). Topný faktor a celý ekonomický efekt tepelného čerpadla závisí na dvou teplotách – na teplotě prostředí, z něhož teplo odebíráme, a na teplotě vody v topném systému. Efektivní hraniční teplota na straně odběru tepla je zhruba 15°C.

Při nižší teplotě se však sníží účinnost tepelného čerpadla tak, že se jeho provoz nevyplatí. Provoz je celkově poměrně finančně náročný. Čerpadla se v okamžiku, kdy distributoři elektřiny přestávají tepelná čerpadla podporovat levnými tarify za elektrický proud, přestávají vyplácet.

Jak vybrat ten správný bazén?

Jak vybrat ten správný bazén?

Podívejte se na hlavní rozdíly mezi skimmerovým a přelivovým bazénem a zjistěte, jaké jsou přednosti našeho revolučního materiálu ALBISTONE®.

  • Autorizovaný e-shop
  • Výhodné akce
  • Většina produktů skladem
  • Rychlé doručení
  • Platba kartou
  • Více než 30 let zkušeností