Po–Pá 8.00–17.00 h
BAZENY.cz

Míra tvrdosti vody reflektuje množství rozpuštěných minerálů – standardně oxid hořečnatý a oxid vápenatý, v bazénové vodě rovněž ionty železa, síran vápenatý, mangan či uhličitan.

Příliš tvrdá voda vytváří ideální prostředí pro vznik řas, virů a bakterií, které způsobují štípání očí nebo svědění pokožky. Tvrdost se projevuje rovněž skrze usazování plaku, tvorbu zákalu a vodního kamene, jež mohou nenávratně poškodit zařízení bazénu.

Pravidelné měření je nejlepší prevencí proti těmto a dalším potížím. V tomto příspěvku si ukážeme, jak tvrdost vody správně měřit a optimalizovat.

Měření vody podle německých stupňů

Tvrdost vody v Česku měříme v tzv. německých stupních (°N) – 1 německý stupeň se rovná 10 mg oxidu vápenatého na 1 litr vody, tj. 1 °N = 10 mg CaO.

Rozeznáváme 4 kategorie tvrdosti vody:

  1. 0 – 8 °N = měkká voda
  2. 8 – 18 °N = středně tvrdá voda
  3. 18 – 30 °N = tvrdá voda
  4. 30 °N a více = velmi tvrdá voda

 

Optimální tvrdost, které byste se měli snažit dosáhnout i ve vašem bazénu, se tedy pohybuje v rozpětí od 8–18 °N.

Postupy pro měření tvrdosti vody

1) Kapičkový tester

Spolehlivé, jednoduché a cenově dostupné řešení nabízí kapičkové testery, které tvoří ampulka, stupnice a lahvička tekutého přípravku.

Do nádobky naberte vodu z bazénu, přidejte 4 kapky přípravku a nádobku uzavřete. Poté ji protřepejte a porovnejte zbarvení vody s hodnotami na stupnici.

2) Testovací pásky

Na obdobném principu fungují papírky na měření tvrdosti vody, které namočíte do vody, vyčkáte 1 minutu a porovnáte výsledky dle přiložené stupnice. Jedná se o nejjednodušší, nejlevnější, ovšem o něco méně spolehlivou metodu.

 

3) Akreditovaný rozbor

Analýzu vody provádí přímo pracovník specializované laboratoře, který odebere vzorky a do druhého dne vám dodá výsledky. Údaje z laboratoře jsou daleko přesnější, než ty, jež dokážou zprostředkovat kapky či papírky. Počítejte však s dražší cenou – měření vychází přibližně na 1000 Kč.

Jak upravit tvrdost vody v bazénu

Nejste spokojeni s výsledky měření tvrdosti vody?

Pomoc poskytnou přípravky na tvrdou vodu v bazénu, které výhodně zakoupíte v našem e-shopu. 1 litr stabilizátoru tvrdosti vody, jenž zabraňuje srážení vápníku a minerálních usazenin Vám vydrží i několik sezón. Po aplikaci stačí vodu pravidelně kontrolovat, dokud nedosáhnete požadovaných výsledků.

 
Jak vybrat ten správný bazén?

Jak vybrat ten správný bazén?

Podívejte se na hlavní rozdíly mezi skimmerovým a přelivovým bazénem a zjistěte, jaké jsou přednosti našeho revolučního materiálu ALBISTONE®.

  • Autorizovaný e-shop
  • Výhodné akce
  • Většina produktů skladem
  • Rychlé doručení
  • Platba kartou
  • Více než 30 let zkušeností