Při ohřívání bazénové vody v letním období, kdy vodu zahříváme zhruba na teplotu okolního prostředí (cca 26-28°C), stačí nejlevnější plastový absorbér bez průhledného krytu. Zasklení by nejen zvýšilo cenu, ale také snížilo účinnost. Důležitá je tedy optická účinnost a na tepelných ztrátách tolik nezáleží. Pokud jde ale o chladnější, nebo větrnou lokalitu, či pokud chceme co nejvíce koupací sezonu prodloužit, pak se lépe uplatní kolektor se zasklením, které tepelné ztráty výrazně sníží.
Při ohřevu teplé vody (z 10°C na cca 40°C, tedy i pro vířivky) můžete použít kolektor s neselektivním povrchem (obyčejnou černou barvou) a jedním zasklením. Použití selektivního povrchu přinese výrazné zvýšení účinnosti (především v zimních měsících), ale také zvýší pořizovací náklady. Dnes mají prakticky všechny dostupné kolektory selektivní povrch. V poslední době se začínají pro ohřev vody stále častěji využívat také vakuové kolektory. Výrobci tvrdí, že je jejich účinnost vyšší a mají lepší schopnost využívat difuzní záření, což tedy kompenzuje jejich vyšší pořizovací cenu.
Dalším hlediskem, které může výběr ovlivnit, je možnost umístění kolektorů. Pokud není možné dodržet optimální sklon a orientaci kolektorů, nebo jestliže potřebujeme získat maximum energie z omezené plochy, je na místě požít kolektory s menšími ztrátami.
V místech s častou oblačností mohou spíše vyhovovat zmíněné vakuové kolektory, které dokážou pracovat i při nízké úrovni záření a umí zužitkovat i rozptýlené záření, které je zužitkovatelné i při mírně zatažené obloze a oblačnosti.
I Simona Krainová si ráda užívá teplou vodu v bazénu.