Princip bazénových vysavačů spočívá v tom, že nasají znečištěnou vodu, nečistota se zachytí v sítku vysavače (nebo skimmeru či filtru), a čistá voda projde zpět do bazénu.
Základ vysavače tvoří čerpadlo, které umí nasát i větší předměty, aniž by došlo k jeho poškození či ucpání. Nečistoty se zachytávají ve filtračním sáčku, který má různou propustnost (podle druhu nečistot, které se dělí na hrubé a jemné). Hrubé nečistoty (listy, květy, tráva, bláto) se mohou odsávat pomocí odtokové hadice připojené k vysavači místo filtračního sáčku přímo do odtokového žlábku nebo kanalizace. Vysavače mohou být i ruční. Ty se používají na schůdcích, v prostorách žebříků, při silném znečištění, nebo pro menší bazény.
Moderní vysavače fungují zcela automaticky, jsou uzpůsobené čištěním dna i stěn bazénu, jsou malé a lehké, s velmi jednoduchým ovládáním (většinou dálkovým). Motory vysavačů pro pohon čistícího zařízení jsou bezkontaktní a nasávací turbínky jsou vybaveny zabudovanou ochranou proti přetížení. Filtrační vak zachycuje i velmi jemné nečistoty, bývá vyjímatelný a omyvatelný.
Vodní vysavače se dají rozdělit do 3 typů:
- Ruční (ovládají se pomocí teleskopické tyče).
- Membránové (poloautomatické – jsou vybaveny membránou, která zajišťuje pohyb vysavače po dně, lze jej i připojit na vakuový kotouč skimmeru. Pro jeho činnost však musí být v provozu filtrace).
- Automatické (čistící roboty – jsou vybaveny vlastním motorem a elektronikou. Jsou to samostatná zařízení s dálkovým ovládáním. Automatické vysavače nejsou napojeny přes hadici na filtr, ale mají vlastní filtrační vak a čerpadlo pro sání bazénové vody).