Slaná voda v bazénu se stala světovým trendem, jemuž propadly i stovky milovníků koupání v Česku a další je následují! Oproti klasické chlórové úpravě vody nabízí sůl řadu výhod – absencí chlorového zápachu a alergických reakcí počínaje, snazší údržbou konče. Ve skutečnosti však bazény se slanou vodou také využívají chlór a i tohle řešení má svá úskalí.
Výhody a nevýhody údržby bazénu s pomocí soli a chlóru jsme pro vás shrnuli v tomto příspěvku, kde se dočtete i o dalších možnostech bezchlórové úpravy vody.
Bazén se slanou vodou
Není pravda, že bazén, který využívá slanou úpravu vody, neobsahuje chlór. Jedná se však o chlor vznikající přirozenou cestou, tj. rozpuštěním soli a jejím rozkladem na kyslík, ozon a plynný chlor. Ten je výrazně šetrnější vůči pokožce i životnímu prostředí, nevyvolává alergické reakce, nedoprovází jej nepříjemný zápach, a přitom udržuje vodu perfektně čistou. Bazénová sůl ve skutečnosti obsahuje přibližně 10krát méně soli než mořská voda. Kdo si chce užít příjemné nadnášení, bude si sice muset počkat na dovolenou v Chorvatsku, v bazénu se zase vyhnete pálení očí a bílým stopám na kůži a plavkách.
Také cenově vychází slaná úprava vody výhodněji, a to navzdory prvotní investici do automatické solničky, která hlídá a redukuje množství soli. 25kilogramové balení bazénové soli zakoupíte za pár stovek a vystačí vám na dlouho dobu. Sezónní provoz bazénu tak nakonec vyjde levněji a peníze za solničku se vám vrátí do 5 let.
Koroze kovových komponentů (schůdky, zábradlí) je v podstatě jediným zádrhelem, který lze vyřešit výměnou za výrobky z plastu nebo speciálním ošetřením.
Výhody
- nevyvolává alergické reakce (oči, kůže, sliznice)
- bez zápachu
- šetrnější vůči životnímu prostředí
- nezanechává bílé stopy na kůži a plavkách
- antiseptické účinky
- nižší provozní náklady
Nevýhody
- koroze nerezových součástí (zábradlí, výměníky atd.) – nutné vyměnit za výrobky z plastu či titanové oceli
- vyšší počáteční investice
Bazén se sladkou vodou – chlór
Tradičním a nejběžnějším řešením pro desinfekci vody v bazénu je chlorování vody. Chlórová chemie vyniká především vysokou účinností, a to jak coby prevence, tak i vůči již vzniknuvším bakteriím a řasám. Výhodou je též jednoduchá manipulace, široký výběr, a tím i relativní cenová dostupnost.
Pozor je třeba si dát na správné dávkování chloru. Při překročení dávky se zvyšuje hodnota pH vody, chlor může dráždit pokožku a sliznice, a to i u lidí, kteří normálně alergickými reakcemi netrpí. To lze zčásti vyřešit s pomocí automatického dávkovače chlóru. Pokud jste však na chlór citliví, rozhodně se vyplatí zvážit přechod na bazénovou sůl nebo jiné řešení.
Výhody
- silný účinek proti virům, bakteriím a řasám
- brání zakalení vody
- osvědčená metoda ošetření bazénové vody
- snadná aplikace
- díky široké nabídce možnost výhodného nákupu
Nevýhody
- může dráždit oči, pokožku a sliznice
- vyvolává alergické reakce
- charakteristický chlorový pach
- složitější koordinace optimálního dávkování přípravku
- z dlouhodobého hlediska a v porovnání s bazénovou solí nákladnější
Bazén se sladkou vodou – kyslík, ionizace a UV lampy
Alternativu k soli a chloru představují kyslíkové tablety, které rovněž nabízí silnou a efektivní ochranu před bakteriemi a řasami, aniž by dráždily oči nebo sliznici. Používají se společně s Aqua Blanc aktivátorem O2, případně flokulačními tabletami. Údržba bazénu s pomocí kyslíku však vychází dráže než chlor či sůl.
Další možností je použití dezinfekčního ionizátoru, jenž udržuje bazén čistý skrze uvolňování iontů mědi, zinku a stříbra. Krom absence chlorového zápachu a kožních reakcí na ionizátorech oceníte výrazně nižší spotřebu ostatní bazénové chemie. Prostředek si bez problémů poradí také s řasami, bakteriemi, a to i při vaší delší nepřítomnosti. Řešení je ekologické a vhodné pro bazény do 25 m3.
Speciální UV lampy pak fungují tak, že hubí bakterie a mikroorganismy s pomocí ultrafialového záření. Opět platí, že s jejich pomocí ušetříte nejen rodinný rozpočet, ale též životní prostředí, neboť díky UV lampám lze snížit obsah chloru a chemie až o 80 %.