Po–Pá 8.00–16.00 h
BAZENY.cz

Jak vybrat správný typ bazénu?

Důležité je tedy vše náležitě zvážit a vybrat takový bazén, který bude splňovat všechny nároky a požadavky, a zároveň bude vyhovovat Vašim možnostem a potřebám. Bazény umožňují aktivní formu odpočinku. Plavání výrazně zvyšuje fyzickou kondici, přispívá k posílení svalstva a zároveň je velice efektivní formou snižování hmotnosti. Bazén je také ideálním místem pro vybití nadměrné energie dětí, či pro společenská setkání. Může být také místem, které můžete kromě klasického plavání a vodních radovánek používat i pro vodní modifikace sportů jako je volejbal, pólo, házená apod. Bazén můžete také vybavit velkým množstvím funkčních doplňků jako je třeba protiproud, díky kterému se bazén promění v dokonalý tréninkový nástroj. Při pořizování bazénu je tedy důležité k těmto všem faktorům přihlédnout, aby mohl bazén sloužit ke spokojenosti všech svých uživatelů.

Cenově nejpřijatelnější jsou bazény nadzemní. Ty jsou však většinou pouze dočasným řešením a jejich konstrukce není příliš estetická. Takovéto bazény se také podstatně hůře zastřešují než bazény zapuštěné do země. Na druhou stranu stavba těchto bazénů nevyžaduje téměř žádnou přípravu, mají nízkou pořizovací cenu a jednoduchou montáž.

Pokud chcete, aby Vám venkovní bazén vydržel opravdu mnoho let bez dalších potenciálních nákladů, je pro Vás ideální bazén, který je vyroben z homogenních kopolymerů*. Ty zaručí Vašemu bazénu dlouhou životnost, stálobarevnost a odolnost. Týká se to tzv. samonosných venkovních bazénů. Tyto bazény jsou částečně nebo úplně zapuštěny do okolního terénu. Pořizovací cena je srovnatelná jako u nadzemních bazénů, ale životnost mají několikanásobně vyšší. Minimální jsou také prostředky, vložené do případných oprav. Tyto bazény také můžete libovolně rozšířit instalací funkčních doplňků (reflektory, protiproudem, vestavným schodištěm atd.). V případě, že se rozhodnete venkovní bazén zastřešit, nabízí se k výběru široká škála modelových řad a designů zastřešení.

Železobetonový bazén je bazénem s takřka neomezenou životností, nicméně stavební příprava a pořizovací náklady jsou mnohem vyšší než u samonosných bazénů. Také dodávané příslušenství pro tyto typy bazénů je ekonomicky náročnější.

Kam nejlépe umístit bazén?

Od prostorových možností se odvíjí tvar, velikost i rozměry bazénu. Proto je důležité umístění bazénu zvolit co nejvhodněji. Aktuálně dostupné technologie výroby bazénu umožňují umístění bazénu i do svažitého a nerovného terénu, nebo může být i jen částečně zapuštěný do země.

Když vybíráte ideální místo pro Váš bazén, je důležité počítat s několika technickými detaily. Nezbytný je prostor pro umístění bazénové technologie. Její umístění se doporučuje v bezprostřední blízkosti bazénu. Pro tyto účely je třeba vyčlenit prostor o průměru cca 150 cm. Také je důležité myslet na zajištění přívodu elektrické energie.

Zároveň je potřeba kalkulovat s prostorem pro případné umístění prvků, které zajišťují dostatečné soukromí při užívání bazénu. Tato situace se řeší třeba instalací zídky nebo živého plotu.

Bazén by měl být umístěn na slunném místě. Nejlépe tam, kam sluneční paprsky dopadají po celý den. To především z důvodu přirozeného solárního ohřevu vody, který šetří energii, ale i pro osobní pohodlí a možnost opalování.

Jakou velikost bazénu zvolit?

Velikost bazénu závisí na několika faktorech - kdo a za jakým účelem ho bude využívat, jaké jsou plánované prostory pro umístění venkovního bazénu a jaká je výše investovaných finančních prostředků.

Významnou roli při volbě velikosti bazénu hraje také životní styl a množství času na jeho využívání. Pro náročnějšího plavce je vhodný i bazén s menšími rozměry a s vestavěným protiproudem. V případě, že budete bazén využívat společně s rodinou a dětmi, či u něj plánujete pořádat posezení s přáteli, bude vhodnější zvolit bazén větších rozměrů.

Jakou zvolit hloubku bazénu?

Standardní hloubky bazénů na trhu jsou 1,2 nebo 1,5 metru. Při hloubce 1,2 metru je rychlejší ohřev bazénové vody (zároveň se také rychleji kazí). V případě, že chcete bazén využívat ke skokům do vody, je ideální bazénová hloubka 1,5 metru.

Mějte také na paměti, že hloubka bazénu a výška vodního sloupce jsou dva odlišné pojmy. Výška vodního sloupce je obvykle o 7-10 cm nižší než jeho hloubka. Pro variabilní volbu výše hladiny vody nabízejí specializovaní výrobci možnost instalace dvou skimmerů. Díky tomu lze využívat bazén napuštěný na hloubku 1,2 metru pro malé děti a prostým přepojením mezi skimmery dopustit bazén na hloubku 1,5 metru pro ostatní využití.

Jaký tvar bazénu zvolit?

Na základě vkusu, finančních možností i umístění bazénu je třeba se rozhodnout, jaký tvar bazénu zvolit – zda čtverec, obdélník, elipsu, kruh, nebo atypický tvar. Dostupné materiály používané pro výrobu venkovních bazénů jsou totiž na takové technologické úrovni, že umožňují výrobu takřka libovolného tvaru.

Pochopitelně každý design má své výhody i nevýhody. Klasický oválný, obdélníkový či kruhový bazén je určen těm, co vyznávají praktičnost. Jelikož se jedná především o funkční bazény. Naopak netradiční tvary bazénů Vám mohou poskytnout překvapivě velkou vodní plochu i při zdánlivě nepříznivých prostorových podmínkách. Takový venkovní bazén se pak může stát designovou dominantou Vaší zahrady.

Ozvláštnit můžete i obyčejný tvar bazénu a dodat mu tak punc jedinečnosti. Ať už umístěním románského schodiště, instalaci schodiště v laguně, volbou jiného radiusu v jednom rohu a mnoho dalších různých kombinací dokáže narušit fádní vzhled klasického obdélníku nebo oválu.

Bazénové doplňky a příslušenství

Bazénové doplňky dělíme na několik podkategorií. Mezi tzv. funkční prvky počítáme doplňky, které funkčnost bazénu neovlivňují, ale ulehčují péči o bazén a bazénovou vodu (automatické dávkovače, tepelná čerpadla, bezchlórové úpravy). Druhou skupinou funkčních doplňků jsou komponenty, které Vám zpříjemní čas strávený u bazénu i samotné koupání (např. protiproudy, reflektory, masážní trysky apod.). Další skupinou jsou doplňky bez nutnosti instalace. Jedná se o rozmanité druhy bazénových teploměrů, bazénové vysavače, sítka atd.

U žádného nezastřešeného bazénu by neměla chybět solární (letní) plachta a plachta zimní. Solární plachta je určena proti spadu nečistot do bazénové vody a zároveň zabraňuje tepelným ztrátám během noci a chladnějšího počasí. Za příznivých povětrnostních podmínek také částečně ohřívá bazénovou vodu. Zimní plachta je silnější neprůsvitná. Zabraňuje množení řas a v jarním období výrazně usnadňuje uvedení bazénu zpět do provozu.

Bezpečnost při používání bazénu

Důležité je dbát na prevenci bezpečnostních rizik při využívání bazénu. Plachta totiž jako zabezpečení zdaleka nestačí. Při budování bazénu se můžeme setkat s celou řadou tzv. pasivních ochranných prvků (elektronický hlídač hladiny, signalizující pád do bazénu nebo bezpečnostní zábradlí, apod.). Tyto doplňky však slouží jen jako podpůrné prostředky a v případě malých dětí je lepší bazén zastřešit.

Povrch prostorů kolem bazénu je velkým bezpečnostním rizikem, ke kterému je potřeba přihlédnout při terénních úpravách. Trh poskytuje velký výběr materiálů, ze kterých lze při těchto úpravách volit. Ať už si vyberete umělý kámen, pískovec, dlažbu, dřevo nebo tropické terasové desky je nutné, aby měl materiál dostatečnou protiskluzovou úpravu.

Zastřešení bazénů

Všeobecně platí názor, že pro příjemný pocit z koupání by voda v bazénu měla dosahovat minimálně 23°. V našich zeměpisných šířkách a klimatických podmínkách je však teplé období poměrně krátké. I při ohřátí vody letním sluncem, přestoupí teplota při nočním ochlazení zpět do okolního prostředí. V užívání venkovního bazénu nám může bránit také nepříznivé počasí. I tehdy, kdy není problém nízká teplota, ale například déšť. Díky bazénovému zastřešení budete moci svůj bazén využívat od dubna až do října.

Základní funkce bazénového zastřešení:

 • Chrání vodu proti dešti, sněhu a spadu nečistot do vody
 • Zamezuje odparu a úniku tepla (tím zároveň snižuje finanční náklady na provoz)
 • Solární efekt (částečné přihřívání bazénové vody)
 • Prodlužuje koupací sezónu (umožňuje koupání zhruba od dubna do října), možnost koupání v horším počasí i bez použití přídavného vytápění
 • Minimalizuje tepelné ztráty při nočním ochlazování a horším počasí
 • Bezpečnostní hledisko (zamezuje případnému vstupu dětí, osob či zvířat)
 • Zajišťuje soukromí
 • Estetický efekt

Na bazénové zastřešení je potřeba myslet již při výstavbě bazénu a připravit jeho bezproblémovou montáž. Přemýšlíme-li nad dodatečnou instalací zastřešení, je třeba ponechat kolem delších stran bazénu dostatek prostoru pro instalaci pojezdové konstrukce zastřešení. To se týká hlavně okolního vydláždění a ukončení hrany bazénu. Potřeba je také dopředu zvážit, kam se zastřešení bude posouvat.

Investice do zastřešení se vyznačuje svou návratností. Zastřešení s polykarbonátovou výplní částečně nahrazuje solární ohřev. Teplota vody je oproti nezastřešenému bazénu v průměru o 8°C vyšší. Snižují se také vynaložené finanční prostředky a čas věnovaný údržbě bazénu a bazénové vody. Zastřešení minimalizuje zanesení vody hrubými nečistotami v podobě trávy a listí i vnikání drobných nečistot (popílek, pyl a prach), které mohou ve větší míře kontaminovat bazénovou vodou a tím zhoršovat její kvalitu a podporovat nežádoucí vznik řas a bakterií.

Zastřešení bazénu je nabízeno v široké škále různých modelových řad, s pojezdovými kolejnicemi i tzv. bezkolejnicové provedení. Výběr je možný z mnoha provedení, materiálů, různých výšek, barev, umístění dveří apod. Zastřešení jsou vyráběna na míru tak, aby odpovídala zvoleným parametrům bazénu, specifickým požadavkům i finančním možnostem zákazníka.  

Péče o bazén

Používání vhodných bazénových doplňků a funkčních prvků Vám péči o bazén nejen usnadní, ale zároveň ušetří spoustu času. Čistota vody se dá zajistit např. filtračním zařízením s cirkulačním čerpadlem v kombinaci s bezchlórovou úpravou vody (případně automatický dávkovač chloru). Povrch bazénu se pak udržuje pomocí vodního vysavače, který manuálně nebo automaticky odstraňuje hrubé nečistoty ze dna. Vysavače stačí pustit do bazénu a dále si sami jezdí a tím bazén čistí.

*Materiály z kategorie plastů s certifikací pro pitnou vodu, které jsou specificky upraveny a vyrobeny právě pro bazény a vodní nádrže.

Jak vybrat ten správný bazén?

Jak vybrat ten správný bazén?

Podívejte se na hlavní rozdíly mezi skimmerovým a přelivovým bazénem a zjistěte, jaké jsou přednosti našeho revolučního materiálu ALBISTONE®.

 • Autorizovaný e-shop
 • Výhodné akce
 • Většina produktů skladem
 • Rychlé doručení
 • Platba kartou
 • Více než 30 let zkušeností