Po–Pá 8.00–16.00 h
BAZENY.cz

Jak postupovat při výběru bazénu

Jestliže jste se rozhodli pro koupi bazénu, je nezbytné se zamyslet nad jeho správným výběrem a položit si základní otázky: kdo a jak bude bazén užívat, co od bazénu vlastně očekáváte. Bazén je dlouhodobá a nemalá investice, proto je důležité jeho výběr neuspěchat. Nikdo z nás si přeci nechce pořizovat bazén na přechodné období.

Je důležité vše náležitě zvážit a vybrat takový bazén, který bude splňovat všechny požadavky a zároveň bude vyhovovat Vašim potřebám a možnostem.

Bazény umožňují aktivní formu odpočinku. Plavání výrazně zvyšuje fyzickou kondici, přispívá k posílení svalstva (především zádového) a zároveň je velice efektivní při snižování hmotnosti. Bazén je také ideálním místem pro vybití nadměrné energie Vašich dětí, či pro pořádání večírků. Může být také místem, které můžete kromě klasického plavání a dětských radovánek používat i pro vodní modifikace sportů jako je volejbal, pólo, házená apod. Bazén můžete vybavit velkým množstvím funkčních doplňků jako třeba protiproudem, díky kterému se bazén promění v dokonalý tréninkový nástroj.

Při pořizování bazénu je tedy důležité k těmto všem faktorům přihlédnout. Z dětí se časem stanou dospělí jedinci, ale bazén může i nadále sloužit ke spokojenosti všech svých uživatelů.

Jak vybrat správný typ bazénu?

Nejlevnější bazény jsou bazény nadzemní. Jsou však pouze dočasným řešením a je nutné počítat s tím, že se s tímto bazénem budete muset po čase rozloučit, případně vynaložit nemalé finanční prostředky na jeho opravy. Jejich konstrukce není příliš estetická. Takovéto bazény se také podstatně hůře zastřešují než bazény zapuštěné do země. Na druhou stranu stavba těchto bazénu nevyžaduje téměř žádnou přípravu, mají nízkou pořizovací cenu a jednoduchou montáž.

Jestliže chcete venkovní bazén, který by Vám vydržel opravdu mnoho let bez dalších potenciálních nákladů, je pro Vás ideální bazén, který je vyroben z homogenních kopolymerů (materiály z kategorie plastů s certifikací pro pitnou vodu, které jsou specificky upraveny a vyrobeny právě pro bazény a vodní nádrže). Homogenní kopolymery zaručí Vašemu bazénu dlouhou životnost, stálobarevnost a odolnost. Řeč je o tzv. samonosných venkovních bazénech. Tyto bazény jsou zcela (nebo částečně) zapuštěny do okolního terénu. Pořizovací cena je na srovnatelné úrovni jako u výše uváděných bazénů, životnost mají několikanásobně vyšší a prostředky, vložené do případných oprav, jsou zcela minimální. Výhodou je i to, že si tyto bazény můžete libovolně rozšířit instalací funkčních doplňků, jako např. reflektory, protiproudem, vestavným schodištěm atd. V případě, že se rozhodnete pro zastřešení venkovního bazénu, nabízí se k výběru široká škála modelových řad a designů zastřešení.

Železobetonový bazén - jedná se o bazén s takřka neomezenou životností, ale stavební příprava a pořizovací náklady jsou mnohem vyšší než u samonosných bazénů. Dodávané příslušenství pro tyto typy bazénů je rovněž ekonomicky náročnější.

Kam je nejlepší bazén umístit?

Tvar, velikost a rozměry bazénu se odvíjí především od prostorových možností. Proto je důležité si ujasnit, kde přesně má být bazén umístěn. Současně dostupné technologie výroby bazénu umožňují umístění bazénu i do svažitého terénu. Bazény mohou být i jen částečně zapuštěny do země.

Při výběru ideálního umístění pro Váš bazén je důležité počítat s několika technickými detaily. Je nezbytné počítat s prostorem pro umístění bazénové technologie. Doporučuje se její umístění v bezprostřední blízkosti bazénu. Pro tyto účely je třeba vyčlenit prostor o průměru cca 150 cm. Také je potřeba myslet na zajištění přívodu elektrické energie.

Rovněž je důležité kalkulovat s prostorem pro případné umístění prvků, které budou zajišťovat dostatečné soukromí při užívání bazénu. Tato situace se řeší např. instalací zídky nebo živého plotu.

Bazén by měl být umístěn na slunném místě, nejlépe tam, kam sluneční paprsky dopadají celý den (především z důvodu přirozeného solárního ohřevu vody, který šetří energii, ale i pro osobní pohodlí a možnost opalování).

Jak správně vybrat velikost bazénu?

Správný výběr velikosti bazénu závisí na několika faktorech: za jakým účelem bude využíván, kdo ho bude využívat, jaké jsou plánované prostory pro umístění venkovního bazénu a jaká je výše finančních prostředků investovaných do jeho výstavby.

Významnou roli při volbě velikosti bazénu sehrává i životní styl a množství času plánované pro využívání bazénu. Náročnějšího plavce uspokojí například i bazén s menšími rozměry a s nainstalovaným vestavným protiproudem. V případě, že budete bazén využívat společně s rodinou a dětmi, a při horkých letních dnech u něj budete pořádat posezení s přáteli, bude lépe zvolit bazén větších rozměrů, který bude vhodnější.

Jakou zvolit hloubku bazénu?

Je důležité zvolit i dostatečnou hloubku bazénu. Standardní hloubky bazénů na trhu jsou 1,2 nebo 1,5 metru. Při hloubce 1,2 metru můžete počítat s rychlejším ohřevem vody v bazénu (ale i rychlejším kažením vody). Plánujete-li bazén využívat ke skokům do vody, je ideální volbou bazénová hloubka 1,5 metru. Mějte také na paměti, že je rozdíl mezi hloubkou bazénu a výškou vodního sloupce. Výška vodního sloupce je obvykle o 7-10 cm nižší než jeho hloubka. Pro variabilní volbu výše hladiny vody Vám specializovaní výrobci v oboru nabízejí možnost instalace 2 skimmerů. Díky tomu je možno využívat bazén napuštěný na hloubku 1,2 metru pro malé děti a pro ostatní využití prostým přepojením mezi skimmery dopustit bazén na hloubku 1,5 metru.

Jaký tvar bazénu zvolit?

Podle vkusu, možností i umístění bazénu se musíme rozhodnout, jaký tvar pro nás bude nejlepší - čtverec, obdélník, elipsa, kruh, nebo snad atypický tvar? Současné materiály používané pro výrobu zejména venkovních bazénů jsou na takové technologické úrovni, že umožňují výrobu takřka libovolného tvaru. Pochopitelně každý design má své výhody a nevýhody. Klasický oválný, obdélníkový či kruhový bazén je určen vyznavačům praktičnosti a funkční bazén a není nakloněn přílišné extravaganci nebo modernímu pojetí designu. Naopak bazény netradičních tvarů Vám mohou poskytnout překvapivě velkou vodní plochu i při zdánlivě nepříznivých prostorových podmínkách. Takový venkovní bazén se pak může stát designovou dominantou Vaší zahrady.

I běžný tvar bazénu můžete ozvláštnit a dodat mu punc jedinečnosti. Ať už umístění románského schodiště, instalace schodiště v laguně, volba jiného rádiusu v jednom rohu bazénu a mnoho dalších různých kombinací dokáže narušit fádní vzhled klasického oválu nebo obdélníku.

Bazénovým příslušenstvím

Bazénové doplňky se dělí na několik podkategorií. Mezi tzv. funkční prvky počítáme doplňky, které neovlivňují funkčnost bazénu, ale ulehčují péči o bazén a bazénovou vodu (automatické dávkovače, tepelná čerpadla, bezchlórové úpravy). Druhou skupinou funkčních doplňků jsou komponenty, které Vám zpříjemní čas strávený u bazénu i samotné koupání (např. protiproudy, reflektory, masážní trysky apod.). Další skupinou jsou doplňky bez nutnosti instalace. Jedná se o rozmanité druhy bazénových teploměrů, bazénové vysavače atd. Nezbytností, která by neměla chybět u žádného nezastřešeného bazénu, je solární (letní) plachta a plachta zimní. Solární plachta je určena k zamezení vniknutí nečistot do bazénové vody a zároveň zabraňuje tepelným ztrátám během noci. Za příznivých povětrnostních podmínek částečně ohřívá bazénovou vodu. Silnější neprůsvitná zimní plachta zabraňuje množení řas a v jarním období výrazně usnadňuje uvedení bazénu do provozu.

Bezpečnost při používání bazénu

Důležité je dbát na prevenci bezpečnostních rizik při využívání bazénů. Plachta jako zabezpečení zdaleka nestačí. Při budování či provozu bazénů se můžeme setkat s celou řadou tzv. pasivních ochranných prvků, jako např. elektronický hlídač hladiny, signalizující pád do bazénu nebo bezpečnostní zábradlí. Takové doplňky však slouží jen jako podpůrné prostředky a v případě malých dětí doporučujeme bazén zastřešit.

Povrch bezprostředních prostor kolem bazénu je velkým bezpečnostním rizikem, které je třeba zohlednit při terénních úpravách kolem bazénu. Trh poskytuje širokou paletu materiálů, ze kterých lze vhodně volit při těchto úpravách. Ať už zvolíte dřevo, tropické terasové desky, umělý kámen, pískovec nebo dlažbu, je nutné, aby měl materiál dostatečnou protiskluzovou úpravu.

Otázka zastřešení bazénů

V našich klimatických podmínkách je koupací období poměrně krátké, koupání ve venkovním bazénu si užijeme zhruba tři letní měsíce. Pro lepší využití venkovních bazénů a pro prodloužení sezony výrazně napomáhá zastřešení bazénů. To nám umožní i koupání za nepříznivého počasí, současně přispívá k zachování čisté vody v bazénu po co nejdelší dobu.

Základní funkce bazénového zastřešení:

 • Chrání vodu proti dešti, sněhu a spadu nečistot do vody
 • Zamezuje odparu a úniku tepla (tím také snižuje finanční náklady na provoz)
 • Solární efekt (částečné přihřívání bazénové vody)
 • Prodlouží koupací sezónu (možnost koupání zhruba od dubna do října), umožní koupání v horším počasí i bez použití přídavného vytápění
 • Minimalizuje tepelné ztráty při nočním ochlazování
 • Přispívá ke zvýšení bezpečnosti bazénu (zamezuje případnému vstupu dětí, osob či zvířat) – bezpečnostní hledisko
 • Zajišťuje soukromí
 • Estetický efekt

Již při výstavbě bazénu je potřeba myslet na bazénové zastřešení a připravit bezproblémovou montáž. Uvažujeme-li nad dodatečnou instalací zastřešení, je třeba kolem deších stran bazénu ponechat dostatek prostoru pro instalaci pojezdové konstrukce zastřešení. To se týká především okolního vydláždění a ukončení hrany bazénu - obruby. Nutné je také zvážit dopředu, kam se eventuální zastřešení bude posouvat.

Investice do kvalitního zastřešení se vyznačuje svou návratností. Zastřešení s polykarbonátovou výplní částečně nahrazuje solární ohřev. Proti bazénu bez zastřešení je teplota vody v průměru o 8°C vyšší. Také se snižují vynaložené finanční prostředky a čas věnovaný údržbě bazénu a bazénové vody. Díky zastřešení se minimalizuje zanesení vody hrubými nečistotami v podobě trávy a listí. Kvalitní zastřešení zároveň zabraňuje drobným nečistotám (popílek, pyl a prach) kontaminovat ve větší míře bazénovou vodou a tím zhoršovat její kvalitu a podporovat nežádoucí vznik řas a bakterií.

Zastřešení bazénu je nabízeno v široké škále různých modelových řad, s pojezdovými kolejnicemi i tzv. bezkolejnicové provedení. Samozřejmostí je možnost výběru z mnoha provedení, materiálů, různých výšek, barev, umístění dveří apod. Zastřešení jsou vyráběna na míru tak, aby odpovídala zvoleným parametrům bazénu, specifickým požadavkům i finančním možnostem zákazníka.   

Jak pečovat o bazén?

A ť už se rozhodnete pro jakýkoliv bazén, je nutné jej udržovat. Využívání vhodných doplňků a funkčních prvků Vám péči o bazén velmi usnadní a ušetří Vám spoustu času. Čistota bazénové vody se dá zajistit např. filtračním zařízením s cirkulačním čerpadlem v kombinaci s bezchlórovou úpravou vody (eventuálně automatický dávkovač chloru). Vlastní povrch bazénu se pak udržuje pomocí vodního vysavače, který odstraňuje hrubé nečistoty ze dna. Vysavače (manuálních či automatické) stačí vpustit do bazénu a dále si samočinně jezdí a tím čistí Váš bazén.

Více informací se můžete dozvědět v bazénovém seriálu.

Jak vybrat ten správný bazén?

Jak vybrat ten správný bazén?

Podívejte se na hlavní rozdíly mezi skimmerovým a přelivovým bazénem a zjistěte, jaké jsou přednosti našeho revolučního materiálu ALBISTONE®.

 • Autorizovaný e-shop
 • Výhodné akce
 • Většina produktů skladem
 • Rychlé doručení
 • Platba kartou
 • Více než 30 let zkušeností