eshop@albixon.cz Po-Pá: 6:30 – 15:00
Bazén a zastřešení jedna radost

Důvody, proč nahradit chlór solí

 

modrý ionizátor do bazénuK udržení průzračně čisté vody v domácích bazénech ve většině případů dopomáhá chlór, který však může způsobovat alergii. Kromě toho zvyšuje pH vody, a to je další důležitá hodnota, kterou je potřeba neustále hlídat. Pokud Vám tedy štiplavý chlór v bazénu nevyhovuje a hledáte pro sebe lepší alternativu, zkuste bazén se slanou vodou. 

Jednou z variant bezchlórové úpravy vody v bazénu je solonizační jednotka, která pracuje na principu elektrolýzy. V bazénové vodě se rozpustí sůl v koncentraci 0,4 - 0,5% a elektrolýzou vznikají látky, které se starají o čistotu vody v bazénu.

Množství soli v bazénu je jako u Vašich slz. Sůl nezpůsobuje alergické reakce a nedráždí oči ani pokožku, na kterou působí podobně příznivě, jako byste trávili dovolenou u moře. Video s radami od odborníka zde.

Při elektrolýze projde elektrický proud mezi elektrodami instalovanými ve filtračním okruhu a z nich se uvolňuje volný chlór, který okamžitě dezinfikuje vodu. Volný chlór nezapáchá, nemění chuť vody a nedráždí pokožku. Během takto upravené vody se v bazénu udržuje kyselost vody pH na hodnotě 7,2. Tuto hodnotu Vám pomohou hlídat digitální testery. 

Sůl však může mít i nevýhody. Jak je známo, sůl ničí nerezové části bazénu, které začnou postupem času korodovat. V ohrožení jsou tedy nerezové žebříky, tepelné výměníky, nerezové elektrické ohřevy a další příslušenství. Pokud tedy uvažujete o slané vodě v bazénu, je dobré instalovat všechny tyto části z plastu nebo z titanové oceli. 

                                              Instalace

struktura filtrace vodySolonizační jednotka se snadno instaluje do nových i do již postavených bazénů. Stačí mít technologickou šachtu nebo místo, kde je uložený stávající filtr. Napojovací potrubí musí mít průměr 50 nebo 63 milimetrů. Další podmínkou je průtok vody o minimální hodnotě 6 m3/hod. 
 

Instalované zařízení na elektrolýzu stojí v řádu desítek tisíc korun. Další investicí je náklad na bazénovou sůl. Na jednu sezónu pro bazén o velikosti 30 metrů kubických spotřebujete množství asi za 1 500 korun. Jde o údaj u bazénu, u kterého se na začátku koupací sezóny zcela vyměnila voda. Bazén zůstane dezinfikován i po dobu vaší nepřítomnosti. Zařízení na úpravu slané vody Vám pomůže s péčí a nenáročnou údržbou vašeho bazénu.

Související články

frame-scrollup