Po–Pá 8.00–15.00 h
BAZENY.cz

Určitě chceme, aby nás bazén byl co nejdéle funkční a bez problémů. Nemůžem zapomínat na ochranu a pervenci. V článku Vám poradíme jak bojovat proti zákalu v bazénu.

Příčin vzniku zákalu může být několik. Může jít o zvýšený výskyt vápníku a hořčíku (bílý zákal), zvýšenou koncentraci železa nebo manganu (hnědý zákal) nebo o vysokou koncentraci organických nečistot (prach a popílek z okolí bazénu, opalovací přípravky apod.) - v takovém případě bývá voda zmatnělá. Tyto zákaly vody lze většinou jednoduše odstranit úpravou hodnoty pH a přidáním šokové dávky dezinfekce, která minerály a nečistoty zoxiduje. Poté se přidá speciální přípravek, tzv. VLOČKOVAČ (na bázi PAC).
 

 

Nezhutnělé jemné nečistoty mohou projít zpět do bazénu i těmi nejlepšími filtry a vodu tak stále kalit. Vločkovací přípravky mají vliv právě na zhutnění těchto nečistot, které se pak ve filtru zachytí; nebo se vytvořené vločky obalí dalšími nečistotami obsaženými ve vodě, shluknou se do větších celků a usadí se u dna bazénu. Poté je lze jednoduše odstranit bazénovým vysavačem.

Jako prevence vzniku zákalů a usazenin slouží stabilizující přípravky, které z vody problematické minerály (vápník, hořčík, měď, železo a mangan) sice neodstraní, ale předchází jejich tvorbě. 

Řasy se dokážou přizpůsobit účinku chlóru již během několika dní. Prostřednictvím povětrnostních vlivů (prachu, větru a deště) jsou do bazénu zanášeny spory řas, které se rychle rozvíjejí působením slunečního záření a zvýšených teplot a nedostatečnou filtrací. Řasy mohou mít barvu zelenou, hnědou,  nažloutlou i černou a jsou viditelné pouhým okem. Stěny i dno bazénu jsou kluzké a mazlavé a voda zapáchá. Jak z toho ven?

Bazénová plachta

Postup:

1.) V první fázi je potřeba změřit a upravit hodnotu pH.
2.) Poté ošetřete vodu patřičnou šokovou dávkou chlóru a následně preventivní dávkou algicidního přípravku.
3.) Po tomto ošetření je bezpodmínečně nutné ponechat filtrační zařízení v chodu.
U pískových filtrací sledujte pravidelně na manometru tlak ve filtrační nádobě a v případě potřeby proveďte zpětný proplach, aby se zachycené řasy vyplavily a nedošlo k ucpání filtru.
4.) V letním období a při častém používání bazénu je jako preventivní opatření doporučována jednou týdně aplikace šokových chlórových nebo kyslíkových ošetření šokovými desinfekčními přípravky, případně zvýšení preventivní dávky algicidního prostředku podle návodu.
5.) Po šokovém ošetření je nutné okartáčování stěn i dna bazénu, protože řasy, které mohou zůstat v trhlinách a záhybech, mají opět tendence k množení.
6.) Po odstranění řas z bazénu přidejte do vody ještě některý z vločkovacích přípravků, aby se veškeré mrtvé řasy ve vodě vyvločkovaly a odfiltrovaly či vysály pryč z bazénu.

Pokud chcete shlédnout video, kde odborník radí ohledně ochrany bazénu , klikněte zde.

Jak vybrat ten správný bazén?

Jak vybrat ten správný bazén?

Podívejte se na hlavní rozdíly mezi skimmerovým a přelivovým bazénem a zjistěte, jaké jsou přednosti našeho revolučního materiálu ALBISTONE®.

  • Autorizovaný e-shop
  • Výhodné akce
  • Většina produktů skladem
  • Rychlé doručení
  • Platba kartou
  • Více než 30 let zkušeností