eshop@albixon.cz Po-Pá: 6:30 – 15:00
Bazén a zastřešení jedna radost

Dezinfekce bazénové vody

Starostlivost o bazén je důležitá od počátku. Již při nákupu by jsme se měli o ni zajímat.

ph pásiky v ruceMezi fyzikálními metodami je nejúčinnější dezinfekce ultrafialovým zářením, používá však jen u menších objemů vody v rodinných bazénech, ale nezaručuje, že nedojde k opětovnému infikování vody. Dezinfekce UV zářením neovlivňuje barvu, chuť ani vzhled vody. Jejím používáním lze snížit potřebu dalších chemických zásahů, i když bez nich se stejně neobejdeme. Při nízkých pořizovacích a provozních nákladech stojí systém za zamyšlení. Sám o sobě totiž rozhodně neobstojí.

Aby k ohrožení zdraví vůbec nemohlo dojít, do vody se přidávají chemické dezinfekční prostředky. Při rozhodování nad metodou se můžeme vybírat z chlorových preparátů, kyslíkových preparátů, halogenových preparátů a prostředků oligodynamických.

Chlorové prostředky jsou založeny na účincích chloru a jeho sloučenin (např. chlornanu sodného, chlornanu vápenatého, chloraminu nebo oxidu chloričitého). Hodnota chlóru v bazénu by se měla pohybovat v rozmezí 0,3 – 0,6 mg/l. Tato látka účinně působí na řasy, bakterie a další mikroorganismy obsažené v bazénové vodě a není škodlivá pro zdraví.

Při šokovém ošetření vody dochází k nárůstu koncentrace chloru ve vodě až na 10 mg/l. V případě netrpělivosti, nebo nedostatku času lze koncentraci chloru srazit přípravkem na snížení obsahu chloru ve vodě.

Vodu ale takto můžeme ošetřit až po ochranné lhůtě po šokové úpravě vody (doporučuje se 12 hodin). Chlorové preparáty se prodávají většinou ve formě granulí nebo tablet, které se dávají do plovoucích košíků, do skimmeru nebo do dávkovače v úpravně vody. Některé prostředky (např. chlornan sodný) se ve formě roztoku aplikují buď přímo do vody, nebo do dávkovacího čerpadla v úpravně.

TIP: Nevíte si rady při výběru bazénové chemie? Neváhejte a kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme. Nebo můžete využít naší speciální sekci s bazénovou chemií.

Desifenkce bazénu pomocí kyslíkové chemii

Obecně lze říci, že dávkování je závislé na teplotě vody, údržbě bazénu i počasí. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat přípravě bazénu před delší zahradní bazén do zeměnepřítomností obsluhy (např. před odjezdem na dovolenou).

Bazénovou vodu můžeme upravovat také kyslíkovou chemií (prostředky na bázi aktivního kyslíku, většinou peroxidu vodíku), která má ve srovnání s chlorovými preparáty své výhody. Velkou výhodou je, že na rozdíl od chloru není cítit specifickým zápachem. S kyslíkovou chemií při koupání nehrozí ani podráždění kůže nebo pálení očí. Další výhodou kyslíkových přípravků je velmi vysoká efektivnost v boji proti bakteriím, virům, řasám a sinicím. Nevýhodou je vyšší cena. Stopové množství stříbra v těchto přípravcích přispívá dlouhodobějšímu působení, navíc využívá svého oligodynamického účinku – ve styku s bakteriemi je usmrcuje.

Bazénová chemie využívá také prostředky na bázi halogenů, většinou se jedná o aplikace na jódovém nebo bromovém základě. U rodinných bazénů ale se ale ve srovnání s chlórovými nebo kyslíkovými prostředky využívají velmi málo.

Video s radami o bazénové chemii si můžete prohlédnout na našem Youtube kanále.

Problematika bazénové chemie je velmi široká a zaslouží si zvýšenou pozornost. Je tedy nutné konkretizovat své požadavky v obchodě, konzultovat použití jednotlivých přípravků přímo v dodavatelské firmě, nebo bazénovém servisním středisku.

Související články

frame-scrollup