eshop@albixon.cz Po-Pá: 6:30 – 15:00
Bazén a zastřešení jedna radost

Jak vybrat bazénovou filtraci

Písková, anebo kartušová filtrace? Naše odpověď zní jasně – pískovou filtraci doporučujeme naprosté většině majitelů bazénů, zatímco filtraci kartušovou pouze u malých, především nafukovacích bazénů. Ačkoli jsou pořizovací náklady vyšší, díky lepšímu výkonu a nízké spotřebě chemie představuje písková filtrace výhodnější řešení jak pro rodinný rozpočet, tak pro zdraví a životní prostředí.

Písková filtrace

Výhody

    Momentálně nejoblíbenější typ filtrace je ideální (nejen) pro střední a větší bazény. Křemičitý písek zachytí hrubé i jemné nečistoty, které zůstávají v bazénovém filtru. Filtraci stačí propláchnout cca 1 x týdně a písek vyměnit přibližně 1 x za 2–3 roky. Krom peněz a času na provoz bazénu ušetříte též za bazénovou chemii – při správném provozu a výkonu filtrace bude její spotřeba minimální. Díky silnému výkonu můžete k pískové filtraci připojit příslušenství, jako bazé

nový vysavač, skimmer aj.

Písková filtrace


    TIP: zeolit do filtrace zachytí ještě více nečistot než písek, účinně odbourává amoniak, udržuje správnou hodnotu pH, minimalizuje negativní účinky chloru a také déle vydrží.

Nevýhody

    Vyšší pořizovací cena oproti kartušové filtraci. Investice se však vrátí díky nižším provozním nákladům.

Kartušová filtrace

    Druhý nejrozšířenější typ filtrace vody se vyplatí pouze u menších, především nafukovacích bazénů. Výrazně nižší cena je vykoupena slabším výkonem filtrace, jenž na objemnější bazény zkrátka nestačí. Výsledkem bývá nepříjemně zbarvená, zapáchající voda, a rostoucí náklady na chemickou údržbu.

    U kartušové filtrace navíc počítejte s nutností pravidelného mytí a výměny filtračních vložek. Životnost kartuše je přibližně 1–2 sezóny. Údržba bazénu standardních rozměrů vás tak bude stát víc času i peněz.

Několik tipů pro výběr filtrace k bazénu

Při nákupu filtrace zohledněte také další faktory, které uvádíme níže:

  • výkon filtračního čerpadla v poměru k objemu bazénu – filtrace by měla být schopna bazén přefiltrovat za 6 až 8 hodin, v letní sezóně dokonce 4 hodiny,
  • umístění filtrace – při větší vzdálenosti (nad 10 m) mezi bazénem a filtrací budete potřebovat silnější čerpadlo, jež vyrovná ztráty v tlakovém rozvodu,
  • 6cestný ventil výrazně usnadní manipulaci s filtrací,
  • filtrační nádoba musí co do objemu odpovídat výkonu filtračního čerpadla.

TIP: solární plachty, respektive zastřešení bazénů zajistí levnější a účinnější chod vaší bazénové filtrace!

 

V e-shopu bazeny.cz pořídíte jak kompletní pískové filtrace BRILIX – již vybavené filtrační nádobou, čerpadlem, manometrem, propojovací hadicí a další nezbytnou výbavou – tak jednotlivé filtrační nádoby a náplně do filtrací.

 

 

Kontaktní formulář

Beru na vědomí zpracování osobních údajů.
frame-scrollup